+372 611 6595
Toggle Nav

Siidivaibad

Siidivaibad

Siid on kõige kallim käsitöövaipade valmistamisel kasutatav materjal. Siidi saadakse siidiusside kookonitest ja esimesena võeti siid kasutusele Hiinas. Tänapäevani valmivad just Hiinas kõige kaunimad siidivaibad. Selliselt valmistatud vaipu kasutatakse nii seinadekoratsioonideks kui ka põrandavaipadena.

Hiinas on siidivaipu valmistatud sajandeid. Siidivaiba kudumine väga raske, täpsust ja aega nõudev töö, mis köidab järjest vähem nooremat põlvkonda. Ennustatakse, et siidist käsitöövaipade valmistamine on tulevikus määratud kadumisele ja seetõttu on hiina siidivaibad saanud kollektsionääride huviobjektiks.

 

Sümbolid

Ajalooliselt on käsitöövaipade mustrisse kootud sümboleid ja sõnumeid. Lisaks pärsia vaipadelt tuntud ornamentidele – medaljonid, geomeetrilised kujundid on levinud looma- ja taimemustrid. Lõvid, pistrikud väljendavad julgust, võitu, kuulsust. Haigrud sümboliseerivad pikka iga, vaibasse kootud kukk kaitseb omanikku kurja eest. Paabulind on orientaalkultuuris püha lind, föönix sümboliseerib surematust. Kaamelid kehastavad õnne ja varakust. Draakonid on suure võimu sümbolid.
Taimsetest kujunditest näitab elupuu igavest elu, küpress elu pärast surma. Lootose õied on pühaduse ja puhtuse sümboliks. Vaibasse kootud pilved on hea ende näitajaks. Hiinas on kasutusel ka budistlikud ja taoistlikud märgid nagu svastika ning Yin ja Yang-i sümbol.

 

Värvid

Käsitöövaibad on kirkad ja värviküllased. Tihtipeale kasutatakse punast, mis väljendab rõõmu ja edu. Kollane värv rõhutab rikkust ja toredust, roosa vagadust ja jumalakartlikust, sinine vaikust, rahu, surematust. Valge värv on rahu, puhtuse aga ka leina värv. Tumedad värvid rõhutavad üksindust.

 

 

 Vaata meie siidivaipu e-poes 

 

 

 

Vaata ka: hooldusjuhendid