+372 611 6595
Toggle Nav

Pärsia vaibad

 

Pärsia käsitöövaibad

 

Käsitöövaipade ajalugu seostatakse nomaadi rändhõimudega. Pärsia vaipu on üsna raske klassifitseerida, ometi on võimalik teatud ornamentide kombinatsioonide, värvikasutuse, sõlmede tiheduse ja vaiba mõõtmete järgi otsustada, millises Iraani piirkonnas on vaip valmistatud. Kõige laiaulatuslikum jaotus teeb vahet rändhõimude ja linnas valmistatud vaipade vahel. Rändhõimude valmistatud vaibad on väiksema mõõduga (kootud kokkupandavatel horisontaalsetel telgedel), paksemad, erksates värvitoonides, enamasti eelistati luua mustreid kasutades geomeerilisi kujundeid. Linnas valmisid vertikaalsetel ja suurematel telgedel peenekoelisemate mustritega vaibad.

Pärsia vaipadel on erinevaid mustreid mis koosnevad eri tähendusega sümbolitest. Sümbolid varieeruvad olenevalt vaiba valmistamise asukohast. Erinevad regioonid kasutavad erinevaid sümboleid, vaip koosneb tavaliselt mitmest sümbolist.

 

 Sümbolid pärsia vaipadel

 


Mõned enamlevinud motiivid on:

 

 

  • Herati muster - Nimi pärineb Herati linnast, mis asub Loode-Iraanis. Üks kõige levinumaid mustreid, mida leidub paljudel pärsia vaipadel. Kujutatakse rombi sisse asetatud lille, mis on ümbritesetud neljast akantuse lehest. Vahel nimetatakse neid lehti kaladeks välise sarnasuse tõttu. Mustrit kasutatakse tihti üle terve vaiba.

  • Boteh - Samuti levinud muster idamaistel vaipadel. Kujutatud on pirnikujulist motiivi, mis osutab üles. Mõnikord peetakse seda mustrit tuleleegiks, samuti on seda kirjeldatud kui puulehte, põõsast või mändi.

  • Šahh Abbas - Muster kujunes välja Šahh Abbas I võimu ajal (1587-1629). Kujutatakse arabeskses stiilis palmioksi, lootose õie motiive elegantsel moel, mis nõuab peent vaibamustrit ja täpset tööd kudujalt.

  • Gül - Elevandijälge meenutav muster, mida eriti turkmeenid ja afgaanid kasutavad terve vaiba ulatuses.

  • Rosett - Ümar lillemotiiv, tavaliselt kasutatakse vaiba keskel. Motiiv võib esineda nii looduslina kui geomeetrilise kujundina. Rosette sümbolit võib tihti kohata Nain vaipadel.

 

 Vaata meie pärsia vaipu e-poes