Enne Briti-Šveitsi firma Ziegler asutamist 1878 a, olid pärslased eurooplastele müünud vaid oma kasutatud vaipu.

Ziegler oli esimene välismaine firma, mis kujundas ise varakate Euroopa ja Ameerika klientidele kohaliku sisekujundusega sobivates toonides rikkaliku disainiga vaipu.

Kuigi ettevõte ise kannatas esimese maailmasõja ajal ulatuslikke majanduslikke tagasilööke ja suleti 1934. aastal, jäid nn Ziegler disainid kestma ning neid müüakse terves maailmas siiani suure eduga. Tänapäeval valmivad vaibad peamiselt Pakistanis, tihti afgaani sõjapõgenike poolt kootuna.

Kevadel pöetakse lambad, vill kraasitakse ja kedratakse käsitsi. Nii nagu seda tehti 19. sajandil, värvitakse lõng siiani taimevärvidega. Värvimiseks korjatakse erinevaid ürte, taimi ja vilju. Värvisegu retseptid pärandatakse põlvest põlve. Looduslike värvidega värvitud vaibad on pastelsetes toonides, käsitsi lõnga töötlemine annab vaibale varjutatud efekti.

Üle 40 inimese panustab tööd ja vaeva, et valmistada looduslike värvidega sõlmitud vaipa. Alustades lamba pügamisest ja lõpetades kogenud kudujaga.

Taimed värvideks tuleb korjata ja kuivatada, seejärel saab alustada juba kraasitud, kedratud ja pestud lõnga värvimisega.

Looduslikud värvid lõnga värvimiseks saadakse järgmistelt taimedelt:

- Punavärvik Rubia tinctorum (juur) - oraanž, punane ja lillakas toon
- Indigo - sinine ja sini-must
- Košinillitäi (Cochineal) - sinine ja punane
- Kukekannus (Delphiniums) - kollane
- Granaatõun - kollane ja punane
- Piparmünt - roheline
- Campeche (punase puiduga puu) - pruun/beež
- Pähkel - pruun

Mustrid valmistatakse ette sõlme täpsusega. Kogenud kuduja suudab päevas teha kuni 8000 sõlme, valmistades nii umbes 5,5 dm² suuruse pinna.

Vaibad pestakse loodusliku seebi- ja ürdiseguga - see mitte ainult ei puhasta vaipa, vaid desinfitseerib ja annab ka läike. Vaibad kuivavad päikese käes - ka see lisab läiget ja kinnitab värvid.

Et vaibale antiikne välimus anda, tehakse sellele peale valmimist kivipesu ja viimaks laotatakse ereda päikese kätte pleekima.

Lõpuks trimmitakse kude ühtlasemaks, õmmeldakse ääred ja narmad.

Ziegler vaibad on õhukesed, kuid väga vastupidavad.


Vaata meie Ziegler disainiga vaipu SIIT ja SIIT