INTIALAINEN SILKKIMATTO 79*128 KASHMIR
5% ale rekisteröityneille asiakkaille
Lisätietoja
| Yksikkö | Kpl |
|---|---|
| Nukka | Silkki |
| Pituus | 128 cm |
| Leveys | 79 cm |
| Valmistus | Käsin solmittu |
| Paksuus | ± 6 mm |
| Valmistusmaa | Intia |
| Pohja | Puuvilla |
| Tiheys | 490 000 solmua/m² |
| Kuljetus | Kotimaan (Viron) toimitukset ovat ilmaisia! Toimitusaika on 1-3 päivää. |
Varastossa
1 490,00 €
Silkkimattojen valmistaminen joutui Iranista Intiaan 1500-luvuilla, intialaiset käyttivat jatkossakin persian kuvioita. Intian tunnetuin mattojen valmistusalue on historiallisesti Kashmir. Siksi ilmaus "Kashmir-matot", jota käytetään yleisesti, tarkoittaa villaa tai silkkimattoa, jolla on itämainen malli. Pakistanin ja Intian erottamisen jälkeen Kashmirin alueella on ristiriita, joka ei hyödytä turismiin eikä mattojen tuotantoon. Kalleita silkkimattoja solmitaan edelleen käsilla vähin määrän pienissä kylissä.
Eesti
English
Russian