+372 611 6595
Toggle Nav

Gobeläänid

 
 
 
 
 
 

Gobeläänvaibad

Gobelääntehnika on pindpõimetehnika, mille puhul vaip kootakse vertikaal- või horisontaalteljel lõime taha või alla paigutatud kavandi järgi üksikute kujundite kaupa. Tehnikat kasutatakse peamiselt piltvaipade kudumiseks. (Kunstileksikon, Tallinn 2001:136)

Eesti keeles kasutatakse gobelääntehnika kirjeldamisel läbisegi erinevaid termineid: gobelään, piltvaip, põimevaip, pindpõime, gobeläänpõime, põime, autoritehnika. Vaata meie gobelääne.

Gobeläänide ajalugu

Keskajal kasutati vaipu üksnes praktilistel eesmärkidel: katta niisked kivipõrandad ja seinad, isoleerida suuri ruume väiksemateks hubasteks nurgakesteks. Suurte losside möbleerimiseks sobisid suured vaibad, mille valmistamiseks oli vaja suuri kudumistelgi ja palju töölisi.
1500 aastaks olid flaami peamisteks gobeläänikudumise keskusteks kujunenud Brüssel ja Brügge.

Tänu oma suurusele ja valmistamise keerukusele oli vaipadest saanud hinnatud investeerimisobjektid, rikkuse ja võimu sümbolid. Vaibad olid tõusnud arhitektuuri, skulptuuri ja maalikunsti kõrvale üheks peamiseks kujutava kunsti liigiks.

Tänapäeval toodetakse gobeläänvaipu masinatega, kui ühel korral on peenike töö nn. Jacquard kaardil (Joseph Marie Jacquard (1752-1834) täiustas seni kasutusel olnud kangastelgi võimaldades alustada masstootmist) tehtud – kaardi koostamine on väga palju aega nõudev toiming. Tuhanded värvitud lõngarullid paigutatakse kudumistelgedele kõrvuti vastavalt sellele, milline saab olema antud vaiba muster. Kui kaart on valmis, tekib võimalus sama kaarti kasutades toota piiramatul hulgal sarnaseid vaipu.

Gobeläänide kasutamine

Gobeläänid ehk lõngamaalid sobivad pea igat ruumi huvitavamaks muutma.

Vaibagaleriis on müügil Belgia juhtiva gobeläänitootja Flanders Tapestries maalvaibad. Nende toodang on müügil ka Brüsseli ja Brügge kuulsates gobeläänipoodides. Vaibagaleriis pakutavad gobeläänvaibad on pestavad, need on kootud kvaliteetsest lõngast, ei anna värvi ega veni välja.
Hoiatame ostjaid turul levivate Hiinas valmistatud koopiate eest! 

Kollektsioonis pakutavad kuulsate maalide reproduktsiooniõigused on ametlikult omandatud ja gobeläänide kvaliteeti jälgitakse täpselt.

Gobeläänvaibad sobivad ka ühiskondlike ruumide näiteks hotellide, pankade fuajeedesse, restoranide, kohvikute seintele.

Vaata ka: hooldusjuhendid.

Gobeläänvaipade tellimiskataloog.